/ פרסומא / נקודה למחשבה    31/12/2013 19:33   
לשנה טובה תכתבו ותחתמו!

הדבר היה מאוחר בלילה, בערב ראש השנה הנוצרי. חסידי הרב לוי יצחק מברדיצ'ב עדיין ישבו ולמדו בבית המדרש. לפתע נפתחה דלת חדרו הפרטי של הרב, ורבי לוי יצחק נכנס לבית המדרש, וזעק: "לשנה טובה תכתבו ותחתמו!". ומיד חזר לחדרו וסגר אחריו את הדלת. החסידים השתוממו. הן הרב יודע שאין זה ראש השנה של ישראל, אלא רק ראש השנה של הגויים, ולמה, אפוא, בירך אותם?

במבוכתם הם ביקשו אחד מן המקורבים הזקנים שייכנס לחדרו של הרב וישאל אותו לפשר הברכה הזאת. ואלה היו דברי רבי לוי יצחק, כפי שמסר אותם החסיד הזקן:

בראש השנה שעבר, שהוא יום שבו נידונים ישראל על ידי הקדוש ברוך הוא, התפללו היהודים בלהט בבית הכנסת. תפילותיהם וקול השופר עלו לשמיים. כשבא יום הכיפורים והקדוש ברוך הוא ראה איך הכל צמים ובוכים ושופכים את לבם בתפילה, הרים את עטו כדי לחתום על פסק הדין, הדן את עם ישראל לכף זכות. באותו רגע הופיע השטן והביע את מחאתו. "כן, מלך עולם", טען השטן, "ביום הכיפורים הם צמים ומתחרטים, ולובשים בגדים לבנים כמלאכים, אבל מה בנוגע לשאר ימי השנה, כשהם מלאים חטאים ומעשי רשע?" – ופסק הדין לא נחתם עד הערב הזה.

והנה, כשהתחילה השנה הנוצרית החדשה, ועימה התחילו השכרות והצעקות והקטטות בדרך כלל בלילה הזה, התקרב המלאך הסניגור לאלוקים ואמר: "מלך כל הארץ, ראה נא איך הם מתחילים את הלילה הראשון של השנה החדשה שלהם, הקשב נא לצווחות, לקולות ההוללות ולפריצות – וזכור כיצד התחילו בניך שלך את השנה החדשה בראש השנה: בתפילה, בחרטה ובקדושה" – ועל כך לא היה לשטן מענה.

וכך אחרי דחייה של כמה חודשים, חתם לבסוף הקדוש ברוך הוא על פסק הדין הדן את ישראל לכף זכות. "לפיכך", סיכם רבי לוי יצחק מברדיצ'ב את דבריו, "ברכתי אתכם הערב בברכה היהודית – מסורתית: "לשנה טובה תכתבו ותחתמו!"

(מאת: שמחה רז, מתוך הספר "שבעים פנים לתורה")

 

לחץ/י כאן להודעות נוספות בנושא נקודה למחשבהGoogle